0161 338 5821

admin@st-johns-primary.co.uk

St John's Church of England Primary School

Love of GodLove of NeighbourLove of Oneself

Governors

The role of the Governing Body

All schools in England have a Governing Body which is responsible for overseeing many of the strategic decisions of the school. The Governing Body works in close partnership with the Headteacher, Senior Leadership Team and the Local Authority and are accountable to parents and their wider community for the performance of the school.

The purpose of having a governing body is to

  • help the school to set high standards by planning for the school's future and setting targets for school improvement
  • keep the pressure up on school improvement
  • be a critical friend to the school, offering support and advice
  • help the school respond to the needs of parents and the community
  • make the school accountable to the public for what it does
  • work with the school on planning, developing policies and keeping the school under review
  • exercise its responsibilities and powers in partnership with the headteacher and staff
  • not intervene in the day-to-day management of the school unless there are weaknesses in the school, when it then has a duty to take action.


A school's governing body is a corporate body. This means it has a legal existence separate from that of its individual members. As long as governors have acted honestly, without ulterior motive, and reasonably, within the law and regulations, the governing body can't be held to account as individuals for any liabilities incurred by the governing body.

 

Governor Responsibilites

The governing body has general responsibility for the conduct of the school with view to promoting high standards of educational achievement. This general responsibility gives rise to a wide range of specific responsibilities which in turn require the governing body to establish a range of procedures.

The standard term of office for a governor is four years. The Governing Body meets a minimum of three times each year. Much of the work of the Governing Body is done by committees which meet at least every term (three times in the year).The chair and vice-chair are elected annually at the first meeting of the academic year.

 

Who are we?

The chair of governors is Mr Paul Nuttall, who can be contacted via the school office or directly via email at paul.nuttall@sky.com

The Governing Body consists of:

  • The headteacher
  • 1 elected staff governor
  • 1 appointed Local Authority governor
  • 2 parent governors
  • 2 foundation governors
  • 3 co-opted governors

 

No Governor in last 12 months has stepped down from the Governing Body . 

Governing Board Committees 2016

Governor Meeting Attendance Record September 2016 - July 2017

Meet our Governors 

Paul Nuttall - Chair and Co-opted Governor

I am proud to be a governor serving St John’s and helping St John’s school serve its community.

I have a long connection with both St John’s school and church, I attended St John’s school as a child (as did a number of our governors and staff), my children went to St John’s and that’s when I became a governor, first as a parent governor, then as a local authority governor and now as a community governor.

I have a background of education and business and I work closely with the senior management team to provide a caring, safe atmosphere in which children are respected and given an environment in which they can thrive as individuals.


paul.nuttall@sky.com

  • Term of office:  01/09/2015 until 31/08/2019
  • Register of interests:
    • Trustee at Ashton Under Lyne Methodist Church

 

Dawn Warrington - Vice Chair and local Authority Governor

I have spent over 30 years in the Financial Services industry where I was recruited to be a governor as part of a nationwide drive to get business skills into schools. I chose St John’s as it is the nearest school to my home and I have now been a governor there for almost 10 years. This is something I enjoy and value immensely and I am proud to be a member of the St John’s family.

  • Term of office:  01/09/2014 until 31/08/2018
  • Register of interests: none

 

Vicki Hewitt-Lee  - Staff Governor

  • Term of office:  01/09/2014 until 31/08/2018
  • Register of interests:
    • Brother employed by Quest Media Network who are a supplier in school.
    • Daughter is Miss Hewitt-Lee , Year 5 class teacher at St John's.

 

Christine Taylor - Staff Governor

  • Term of office:  16/06/2014 until 16/06/2018
  • Register of interests: none

Linda Clawley - Foundation Governor

  • Term of office:  25/10/2013 until 24/10/2017
  • Register of interests: none

 

 

Tim Hayes - Foundation Governor

  • Term of office:  Reverend Tim Hayes is the ex-officio foundation governor and does not have an end of term of office as long as he is the principal officiating minister of St John's Dukinfield.

 

 

  Parent Governor - Vacant

Parent Governor - Vacant

Theo Knight - Co-Opted Governor

  • Term of office: 01/09/2015 until 31/08/2019
  • Register of interests:
    • Daughter is Mrs Hickson, Reception class teacher at St John's.
    • Trustee at Tameside East Foodbank 

I am retired having had a work career in social work and as a social work lecturer in Higher Education. Towards the end of my working life I have been a community worker based in Churches in Farnworth and at our local church, St John’s. Now retired I volunteer with Tameside East Foodbank where I am a Trustee and am involved with other church based missions, notably supporting links with care homes. These activities have enabled me to provide a link between school and Foodbank and assist with what have become community tea parties which the school and church jointly run.

I have had a long association with St John’s School with my children and grandchildren having attended, and also through the number of children we looked after when my wife was a childminder.

I have undertaken the initial school governor training and have also attended safeguarding training.

 

John Noon - Co-Opted Governor

  • Term of office: 01/09/2015 - 31/08/2019
  • Register of interests: none